Lekarze i Główny Inspektorat Państwowy apelują o szczególne zainteresowanie osobami starszymi w związku z upałami.

Seniorzy w mniejszym stopniu odczuwają pragnienie w rezultacie są bardziej podatni na odwodnienie. Musimy dodać że podeszły wiek zmniejsza odporność na wysokie temperatury a co za tym idzie staje się to poważnym zagrożeniem.

Warto gdyby ktoś czuwał nad osobami starszymi aby pili wystarczającą ilość płynów dziennie, ile? Ekspert radzi że nawet 4-5 litrów dziennie! Bardzo prosimy abyśmy nawet kontrolowali naszych rodziców czy dziadków czy wypijają odpowiednią ilość wody.

Prosimy abyście Państwo zwracali uwagę i pytali Seniorów czy nie doskwiera im takie objawy jak: nudności, zawroty głowy, poczucie zmęczenia, wymioty czy też mroczki przed oczami. Gdy już takie objawy wystąpią należy niezwłocznie poprosić o pomoc lub zadzwonić na nr alarmowy 112 i poinformować dyspozytora o zaistniałej sytuacji wtedy dyspozytor będzie nam zadawał pytania w jakim stanie jest owa osoba i podejmie kroki które mają na celu zapobiec owej sytuacji lub wyślę do nas pogotowie. Często nasi podopieczni boją się dzwonić na pogotowie ze względu na nieuzasadnione wezwanie karetki. Nic bardziej mylnego! Dzwonimy opisujemy zaistniałą sytuacje i to dyspozytor już podejmuje dalsze decyzje, więc naprawdę nie bójmy się dzwonić po pomoc!

Klaudia

 

Menu